2016. 03. 24.
Néhány esetben egy valódi, fizikai akadály okozza a csővezetékek dugulását. Egy fél pár zokni, vastagabb papír is sok problémát okozhat. A műanyagok le sem bomlanak: ha egy tejfölös doboz, vagy műanyag zacskó kerül a csővezetékbe, biztosak lehetünk benne, hogy előbb-utóbb meglesz a baj.
A dugulások többségét viszont nem ilyen akadály, hanem a folyamatos zsíros, szappanos lerakódás okozza. Ennek a kialakulását már azzal is csökkenthetjük, ha kicsit kevésbé takarékoskodunk a vízzel. A bőséges öblítés az első fontos szabály, melyet a lefolyó használatával kapcsolatban érdemes betartani. Ha Ön mindig csak a lehető legkisebb mennyiségű vízzel öblíti a vécét, alig használja a mosdót, spórol a fürdővízzel is, akkor sokkal több teret enged a lerakódó szennyeződéseknek. Ilyen esetben egyszerűen nincs semmi, ami le tudná öblíteni a csövek belső faláról a rárakódó szennyeződést. Első tanács tehát: öblítés a lehető legbőségesebb vízzel.
Méltatlanul félreállított csodaszerünk a szódabikarbóna. Érdemes mindig tartani otthon belőle, mert a makacs szennyeződések tisztításától kezdve a lefolyó karbantartásáig sok mindenre használható.
Oldjon fel néhány kanál szódabikarbónát forró vízben. Majd amíg még a víz forró, öntse az egészet lassan a lefolyóba. A szódabikarbónás víz letisztítja a zsíros lerakódásokat a csövek belső felületéről. Érdemes ezt akkor használni, amikor még nem alakult ki dugulás. Akár megelőzésként is, havonta egy-egy alkalommal érdemes ezzel tisztítani a lefolyókat a mosdónál is és a konyhában is.
A szódabikarbóna hatása megtöbbszörözhető az ecet segítségével. Ez a keverék már makacsabb szennyeződésekkel is el tud bánni. Csak nem feloldva kell használni, hanem szárazon, por alakban tölteni a lefolyóba (egy tölcsérrel könnyen sikerül), majd ráönteni az ecetet. (Az erős szagok miatt javasoljuk, hogy nyitott ablak mellett végezze ezt a tisztítást, vagy használjon maszkot a fürdőszobában!) Ha nincs otthon szódabikarbóna, használható ugyanerre a célra a sütőpor, vagy sima konyhasó is, csak ezekből sokkal többet kell használni.
Ha ezek az anyagok nem használnak, akkor érdemes venni a boltban erre a célra trisót vagy bóraxot. A trisót egyszerűen egy egész flakonnal a lefolyóba kell önteni, majd éjszakára úgy hagyni, s reggel leöblíteni. Hatékony szer a bórax is: használható penészmentesítésre, vagy a szőnyeg foltjainak a kitisztítására is. A por alakú bóraxot is tölcsérrel érdemes a lefolyóba önteni, majd néhány pohár nagyon forró vizet küldeni utána. Úgy 15 perc múlva lehet leöblíteni.
A lefolyótisztás hatékonyságát nagyban növelhetjük azzal, ha megpróbáljuk kitisztítani a hozzáférhető lefolyóelemeket. A mosdó és mosogató alatti bűzelzáró szifon szinte minden lakásban könnyen hozzáférhető, lecsavarozható. Ennek a tisztítása sok problémát azonnal megold: meg lehet szabadulni a mosdóban összegyűlt hajszálaktól és a rájuk rakódó zsíros szennyeződéstől.
Nehezebb, legtöbbször sajnos lehetetlen hozzáférni a fürdőkád alkatrészeihez. Így ebben az esetben nem nagyon marad más, mint a vegyi anyagok használata, a pumpálás és végső soron, ha már más nem működik a szerelő kihívása.
Videónkban megmutatjuk, hogyan lehet a fürdőkád lefolyójába került szennyeződést eltávolítani.
© Duguláselhárítás Gödöllő 2015–2025, Minden jog fenntartva!
Készítette: Harcsa Sándor